środa, 9 grudnia 2015

65. Małe wielkie odkrycia - Steven Johnson

Tytuł: Małe wielkie odkrycia.
Tytuł oryginalny: How We Got To Now
Autor: Steven Johnson
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Liczba stron: 288


"Małe Wielkie Odkrycia" to książka Stevena Jonsona, w której autor przedstawia nam jak powstał dany wynalazek, ale nie jest to typowo nudne przedstawienie na podstawie kiedy takie ciało A oddziaływało na takie ciało B, to powstało takie ciało C, którego wzór sumaryczny jest taki i taki, a cząsteczki oddziałują na siebie tak i tak. Nic z tych rzeczy, przecież jakby tak wszystko było opisane to zwyczajny człowiek (w sensie nie naukowiec) zanudził by się na śmierć, a nawet jej nie zrozumiał. 
Na całe szczęście autor nie rozdrabniał się aż tak bardzo, dlatego wszystko jest zrozumiałe i nie nudzi. W książce znajdziemy sześć rozdziałów (Szkło, Zimno, Dźwięk, Czystość, Czas, Swiatło) i w każdym z tych rozdziałów mamy jakiś wynalazek i kilka innych innowacji, bezpośrednio związanych z tym pierwszym na przykład dzięki temu, że ktoś odkrył szkło mamy okulary, telefony itp. W książce nie ma zbyt skomplikowanych pojęć i jest zrozumiała dla każdego. Książkę czyta się szybko i przyjemnie, nie nudzi, a zachwyca. Masa obrazków dodaje smaczku całemu wydaniu. Jeżeli jesteście wszystkiego ciekawi to ta pozycja jest właśnie dla Was.


Ocena: 8/10

8 komentarzy:

 1. Brzmi całkiem ciekawie, może się skuszę. :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Powiem szczerze, że jeśli ktoś lubi różnego rodzaju ciekawostki bądź zagłębianie się ogólnie w świat wynalazków, to książka na pewno się spodoba. Sama raczej nie sięgnę. :)
  Pozdrawiam
  A.

  http://chaosmysli.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Raczej na prezent niż do kupienia sobie... przynajmniej w moim odczuciu ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jako prezent, tez świetne. Jak kto woli ;)

   Usuń
 4. Fizyka... Ugh, czy jest szansa, że kiedyś, kiedykolwiek ją zrozumiem? Pewnie nie, ale cóż :'D Napewno sięgnę-a może zdąży się jakiś cud?
  zapraszam: http://czytam-pisze-recenzuje-polecam.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie przejmuj sie, też nie rozumiem fizyki ;)

   Usuń