poniedziałek, 23 marca 2015

20. Clariel - Garth Nix


Tytuł: Clariel
Tytuł oryginalny: Clariel
Autor: Garth Nix
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Liczba stron: 496
Główna bohaterka ma na imię Clariel. Clariel pochodzi z rodziny złotników. Jej rodzina należy do rodu Abhorsenów oraz do rodziny królewskiej. Clariel cierpi, ponieważ nie może sama wybrać, co będzie robić w życiu. Bohaterka posiada dar furii - jest tak zwanym Bereserkiem. Razem z rodzicami przenosi się do miasta Belisaere. Dziewczynie nie podoba się miasto, chce czuć wolność, a nie obecność przytłaczających ją murów. Clariel marzy o ucieczce do Wielkiego Lasu i zostaniu pogranicznikiem, więc gdy tylko nadarzy się okazja, Clariel nawiązuje współprace z Magami Kodeksu, warunkiem jest pomoc w schwytaniu istoty wolnej magii, w zamian pomogą Clariel opuścić miasto. Niestety co do tych panów Clariel nie jest pewna, ponieważ ówczesny Rządca miasta próbuje pozbawić króla korony i prawa do tronu, dziewczyna jest wmieszana w jego plany. Akcja rozwija się prężnie i nie brakuje kolejnych tragedii.


Clariel uwalnia istoty wolnej magii, chce od nich pomocy w zemście za śmierć rodziców. Niestety Clariel nie jest na tyle silna, aby mieć pod kontrolą dwie istoty. Jak potoczą się losy głównej bohaterki?
Czy da rade stawić czoła istotom wolnej magii? Tego już dowiecie się z książki.

Ta książka zdecydowanie trafia na moją listę TOP 10 i plasuje się na drugim miejscu, po przeczytaniu Clariel Garth Nix został moim ulubionym pisarzem i mam zamiar przeczytać jak najwięcej jego książek.
Wartka akcja, dużo magii i intryg, a także z każdym kolejnym rozdziałam dowiadujemy się coraz więcej o magii, głównej bohaterce, a także o Belisaere.
Niestety minusem są wątki, które, albo za szybko się skończyły, albo nie zakończy się w ogóle, na przykład można by bardziej rozbudować wątek Akademii, główna bohaterka była tam tylko dwa razy, myślę, że spokojnie można było coś dopisać.

Polecam Wam mocno, nie stracicie swojego czasu i będziecie odczuwać "książkowego kaca"
Pozycja obowiązkowa dla fanów autora :)

ocena
9/104 komentarze:

 1. Ja ostatnio dorwałam pierwszą część w wymianie, ale nie wiem kiedy znajdę czas, żeby się za nią zabrać :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oby udało Ci się jak najszybciej, Polecam bo jest świetna.

   Usuń
 2. Zapowiada się bardzo ciekawie. Nie byłam przekonana ale teraz chyba zmieniam zdanie xd

  Zapraszam do siebie,
  to-read-or-not-to-read.blog.onet.pl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się niezmiernie i na pewno zajrzę na twój blog.

   Usuń