sobota, 4 lipca 2015

31. Lewiatan z Babilonu - Hagar Yanai

Tytuł: Lewiatan z Babilonu
Tytuł oryginalny: El Leviatán de Babel
Autor: Hagar Yanai
Wydawnictwo: Gw Foksal/ Uroboros
Liczba stron: 416
Uwielbiam Bliski Wschód, więc gdy tylko zauważyłam powieśćpochodzącą z tamtego regionu natychmiast po nią sięgnęłam. Na dodatek to fantastyka, czyli to co kocham najbardziej, dlatego "Lewiata z Babilonu" - Hagar Yanai nie musiał na mnie długo czekać.

Tami Margolis, matka dwojga dzieci, jest chora psychicznie, a jej stan ciągle się pogarsza. Mąż Tami - Emanuel to wybitny lekarz i psychofarmakolog. Całym sobą skupił się na badaniach lekarstwa, które uzdrowiłoby jego żonę.

Przed samym finiszem prac, zdarzył się nieszczęśliwy wypadek - ktoś włamał się do domu Margolisów i ukradł lekarstwo. Emanuel został ciężko ranny, a jego dzieci - Jonatan i Ela ruszają w pościg za złodziejem. Podążając za rabusiem dzieci trafiają do Babilonu. To zupełnie inny świat niż ten, który znają.

Czytając książkę, znalazłam kilka powiązań do różnych wierzeń i mitologii. Uwielbiam mitologię, niezależnie jaka jest. Niestety na tym polu troszeczkę się zawiodłam, gdyż powiązań naprawdę było mało. Reszta to wymysł autorki. 

Brnąc przez kolejne strony książki, momentami miałam wrażenie, że czytam bajkę dla dzieci, za dużo szczęśliwych trafów, oczywiście jest też wątek miłosny i humorystyczne sceny, które czasami wydawały się wymuszone. 

Trzecioosobowy wszechwiedzący narrator poniekąd denerwował mnie swoją wszechwiedzą. W książce pojawia się dużo zasad świata Babilonu, które nie mają większego znaczenia w akcji. Często są też przeskoki czasowe, dlatego trzeba uważnie czytać, bo albo dostajemy opis skrótowy co się działo z jednym bohaterem, albo przeskakujemy do drugiego wydarzenia z innym bohaterem. (Mam nadzieję, że zrozumiecie o co mi chodziło)

Mimo wszystko książka przypadła mi do gustu. Pochłonęłam ją w jeden dzień, nie mogąc oderwać się od fabuły. Kiedy tak czytałam skupiając się na odkryciu prawdy, zapominałam o tych wszystkich niedopracowaniach i przeżywałam wszystko z bohaterami.

"Lewiatan z Babilonu" - Hagar Yanai to książka uniwersalna. Każdy znajdzie w niej coś, co mu się spodoba. A czy tak będzie zdecydujecie sami.
Zapraszamy do czytania.

Ocena:

7/10


4 komentarze:

 1. Czeka w kolejce :D Okładka jest nieziemska! :)

  Bookeaterreality

  OdpowiedzUsuń
 2. Całkiem tu ładnie, teksty też w miarę, będę wpadać częściej.
  Swoją drogą, dałoby się wyłączyć auoodtwarzanie ten muzyki? Powoduje błędy przy wchodzeniu na stronę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziekuje, jak tylko wejdę na komputer to wyłącze :)

   Usuń