piątek, 19 czerwca 2015

26.Abhorsen - Garth Nix

Tytuł : Abhorsen

Tytuł oryginalny: Abhorsen
Autor: Garth Nix 
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie 
Liczba stron : 424 

    Lirael, nowa następczyni Abhorsena, razem ze swoimi towarzyszami musi powstrzymać zło zagrażające światu. Tym złem, jest potężny Orannis.
Czy młoda Lirael znajdzie sposób, aby pogonać Niszczyciela? Czy Sameth pomoże młodej Abhorsen w ostatecznym starciu?

   Ostatnia część trylogii o Starym Królestwie jednocześnie mnie zasmuciła i ucieszyła.
Akcja książki jest dokończeniem wydarzeń mających miejsce w drugim tomie - "Lirael". Głównymi bohaterami w dalszym ciągu są Lirael i Samenth. Bohaterowie udają się w niebezpieczną podróż, by uratować przyjaciela Księcia - Nicka. Towarzyszy im Mogget (znamy go z wcześniejszych części) oraz Podłe Psisko, który pojawił się już w drugim tomie.

  Razem starają się zapobiec wykopaniu z ziemi istoty, która nie powinna ujrzeć światła dziennego. 

   Młoda Abhorsen i książe muszą powstrzymać Hedge- złego nekromatę, króry pragnieć wypuścić na wolność najstraszliwsze zło. Czas ich nagli, a nie mają go zbyt wiele.

 Cieszę się bardzo, z tego, że miałam okazję poznać tak cudowną serię, jest mi nawet smutno, że już się skończyła, ale zawsze przecież mogę do niej wrócić.  ;)

 Dziwne byłoby gdybym nie sięgnęła po  trzeci tom, po drugim tomie zostajemy z masą pytań, a w trzecim dostajemy na nie odpowiedzi. Nie lubię niedokończonych serii, więc z największą przyjemnością przeczytałam ostatni tom o Starym Królestwie i wcale nie żałuje, bo dobrze spędziłam czas na czytaniu o przygodach Abhorsen'ów.

  Cała seria oparta jest na walce dobra ze złem, jednak ta seria nie jest jak inne. W niektórych takich powieściach bardzo łatwo jest przewidzieć poczynania bohatera, w tej serii natomiast, to nie jest takie proste i to właśnie jest najlepsze.

  Po przeczytaniu "Sabriel", "Lirael", "Abhorsen"  oraz "Clariel" Garth Nix zagościł na mojej półce i w sercu. Uwielbiam jego pióro i postacie. Przeważnie są to kobiety i to cenie.

  Jeżeli ktoś nie miał okazji zapoznać się z twórczością Gartha Nixa, to serdecznie zachęcam, nie będziecie żałowali, a "Stare Królestwo" na pewno pokochacie. Zarówno jak "Sabriel" i "Lirael", tak też, i "Abhorsen" jest książką, którą powinniście przeczytać.
          
Ocena:

8/10

2 komentarze:

 1. Czytałam całą serię, łącznie z prequelem zatytułowanym "Clariel" i zakochałam się w tej serii. Z początku nie zapowiadała się ciekawie, aczkolwiek z czasem ją dosłownie pokochałam.
  Stoi dumnie na mej półce i czeka aż znów po nią sięgnę, co zrobię niedługo. :)

  A tak na marginesie, to masz śliczny szablon.
  Pozdrawiam i zapraszam do siebie + obserwuję. :)

  http://maagia-ksiazek.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miałam tak samo jak Ty ;) I myślę, że znów po nią sięgnę i to dopiero na feriach :D
   Dziękuję ;)

   Usuń